S.S. SALİHLİ ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ

Hakkımızda

Kooperatifimiz 10 Şubat 1953 tarihinde 1163 sayılı kooperatifler kanuna göre Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine bağlı olarak Cemal ERİM”in kurucu başkanlığında Samim AKSAN, Muammer ODABAŞI, Hüseyin SUNGUR, Mustafa ÖZTUNÇ, İsmail SEÇER, Sırrı SAÇAN, Hakkı KABADAYI, Ali AĞIRBAŞ, Mehmet ÖZSARAÇ ve Mustafa ÖZKAN’ın yönetime iştiraki ile kurulmuştur.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi hareketi 1951 yılında başlamış, 1953 yılında Salihli bu hareketin içinde yer almıştır. Esas itibari ile bu kuruluşların varoluş sebebi, kendi ekonomik gücü ile kredi bulamayan küçük teşebbüs erbabı yani Esnaf ve Sanatkarların bir itibar ve itimat müessesesi yaratarak kredi bulmalarını ve kullanmalarını sağlamaktır. Kooperatiflerimiz Esnaf ve Sanatkarlarımıza Türkiye Halk Bankası şubelerine karşı bir güvence ve teminattır.

Bu sisteme göre Türkiye Halk Bankası vermiş olduğu kredilerden hemen hemen hiç sorumlu değildir. Risk tamamen kooperatifimize aittir. Zira ödenmeyen her senedin tutarı bankaca kooperatifin ilgili hesaplarından alınarak kooperatiflere dekont edilmektedir.

Kendi malı olan Mithatpaşa Mah. Bağlarbaşı Sok. No:24 adresindeki 59 M2 ilk hizmet binasının alınışı Merhum Ali Rıza ÖZCAN’ın Başkanlığındaki yönetim kurulunca 23.11.1959 tarihinde 13 sayılı kararla 32.000.-TL. bedelle satın alınmıştır. Daha sonra bu hizmet binası kooperatifimize yeterli gelmediğinden Yönetim Kurulunun 19.08.1996 tarihli kararı ile 5.000.000.000.-TL. bedelle satılarak, 22.01.1996 tarihinde yönetim kurulunun 4 sayılı kararı ile Mithatpaşa Mah. Atatürk Caddesi No:25-25/A, hemen arkasında bulunan Yemişçiler Sokak No:21-21/A’da bulunan 381 M2 her iki yer 8.000.000.000.-TL. bedelle satın alınarak restore ettirilerek, Hizmet binamızın Atatürk caddesinde Zemin ve 1. katlarda devam ettiği, Yemişçiler sokaktaki binamız ise Zemin Kat Arşiv, 1. Kat Misafirhane olarak Esnaf ve Sanatkara yakışır bir biçimde restore ettirilerek ortakların hizmetine sunulmuştur.


S.S. SALİHLİ ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ